sokak kedisi
Çöplerde karnını doyurmaya çalışan güzelliklere yuvanızı açmaya ne dersiniz?

Söz konusu sokaktaki hayvanlar oldu mu vicdanı olan hiç kimse dayanamaz. Elinden gelenin fazlasını yaparak onları korumaya, beslemeye çalışır. Eğer siz de sokak hayvanlarına yardım etmek isterseniz yapabileceğiniz birçok şey var!

Onlar da acıkır, hatta aç kalır

Onların ağızları yoktur anlatamazlar. Aslında anlatırlar da bunu sadece kalpleri sıcacık olanlar görür. Acıktıklarında yemek bulamazlar, özellikle şehir dışlarında, arazilerde veya ormandalar ise. Kedi, köpek, kuş… Ortak noktaları ise bizlere muhtaç olmaları.

Özellikle kış aylarında lütfen yemek artıklarınızı atmayın bir kap ile çöp kenarlarına, uygun yerlere bırakın. Özellikle oteller, restoranlar dikkat etmeli buna. Sizin burun kıvırdığınız besinleri hayvanlar bulmak için canlarını feda edebiliyor. Hatta siz biraz daha iyi olun size uygun gelen mamalardan alın ve sokaktaki canlara verin. Bulunduğunuz yerlere, kapı önlerine su koyun ki onlar da içsinler. Zaten sokaklarda yaşama şansları azken biraz hayata bağlamaya çalışalım

Mama yardımı yapalım

Birçok dernek, barınak, hatta sosyal medyada oluşturulan besleme gruplarına yardım ederek siz de belki hiç bilmediğiniz, sizden çok uzaklardaki birçok cana yardım edebilir, karınlarını doyurabilirsiniz. Belki de bu, yeni doğum yapmış anne bir kedinin size duyduğu merhamet olarak, belki de soğukta üşümüş, bir yere kıvrılmış bir yavrunun içinden size sevgi mırıltıları çıkararak geri döner kim bilir…

Sosyal medyada mama satan kuruluşlar mama yardımına olanak sağlayabiliyorlar. açları doyurmak ne güzel bir duygu!

Satın alma sokaklardaki canları al: Engellilere öncelik!

Sosyal medyadan, kurumlardan, petshoplardan hatta ülke dışlarından hayvan satın almak için yazılacak çok da şey yok.

Sokaklarda binlerce sıcacık bir kucağın hayalini kuran, yumuşak bir yatağın nasıl bir şey olduğunu düşünen, küçük bir oyuncakla neler yapabileceğini gülümseyerek düşünen ama sonra havanın soğuğuyla ve guruldayan midesiyle bütün bunları unutan bir hayvan düşünün… Kötüymüş değil mi?

engelliGerçekten bir can almak istiyorsanız lütfen sokaklardan alın. Cins olsun, güzel olsun, onunla hava atayım demeyin sokaktan bir yavru kurtarın. Yürüyemeyen, sokakta her an tehlikede olan, ampute edilmiş bir can alın ve arkadaş olun. Barınaklarda sahibini bekleyen o kadar çok hayvan var ki.

Felçli hayvanların hareket etmeden sadece ağlayarak kaderini bekleyen halleri karşısında ne kadar beklenir ki…

Size muhtaç arkadaşlarınızı atmayın

Bir zamanlar oyun oynadığınız, sevdiğiniz, okşadığınız küçük aile üyeniz…

Şimdi sıkıldınız, belki de başka bir hayvan aldınız. Ya da masrafından dolayı istemiyorsunuz ve eve alışmış, size alışmış bir canı sokağa bırakıyorsunuz. Bu yaptığınız aynen şudur: küçük bebeğinizi sokağa bırakmak…

O bir nesne değil, oyuncak değil. O bir canlı. Evet bu dünya da onun da yaşamaya hakkı var sizin kadar hem de.

Hayvanınızı terk etmeyin ama illa bunu yapacaksanız da birçok yolu var. İlan verebilirsiniz. En önemlisi de kesinlikle yeni sahibini tanıyın, takip edin. Kimin sahiplendiği çok önemlidir. Hayvan alıp dövüştürenler ya da sokağa bırakanlar çok.

Barınaklara, sokaklara hatta ormana atan, onları bağlayanlar var.

Öncelikle hayvana bakamayacaksanız zaten almayın. Bu eve yeni bir üye gelmesi demektir, bir peluşun değil.

Haklarınızı bilin

Onlar haklarını savunamıyor olabilirler ama hakları var. Sokak hayvanları koruma adına yasa çıkarılmıştır. Bu yasayı herhangi bir şekilde sizi tehdit edenlere karşı sunun.

Siz onların karnını doyurmak için yemeğinizi paylaşabilirsiniz, ya da bahçenizde kedi evi yaparak onları yağmurdan, soğuktan korumak isteyebilirsiniz. Apartmanınızda kedi köpek besleyebilirsiniz ama biri gelir ve bunu engellemeye çalışabilir.

Şiddetin her türlüsüne hayır

Şiddete karşıyız. İnsana, doğaya ve hayvanlara yapılan saygısızlığa şiddete…

Çocuklarınıza kedi gördüğünde tekme atılmayacağını, onların üzerine bir şeyler dökülmeyeceğini öğretin

Hayvanlara şiddet insanlara yapacağınız şiddetin de bir çeşit provası olabilir. Bu yasaya aykırı olmasının yanında büyük bir insanlık suçudur.

Birçok hayvan tekmeyle, cisimlerle öldürülebiliyor. Can almak o kadar kolay olmamalı…. Yapmayın, yaptırmayın.

siddet

Arabanda oturabilsin ama yanında olsun

Araba kullanırken karşına çıkan insana, araca, hayvana dikkat etmek ehliyet alırken öğretilmiyor mu?

Araba sürerken önündeki canlıya saygı duy, can almaya bu kadar hevesli olma, bir hayvan diyerek küçümseme.

O yemek arıyor, can taşıyor, bebeklerine uygun bir yer arıyor olabilir. Onun da yürümeye hakkı var unutma. Bu dünyanda sadece insanoğlu yok biliyorsunuz.

Tek yapman gereken yavaşla hatta, dur! Dünya yıkılmaz ya…

Eğer yaralı hayvan görürsen önünden geçme yardım etmeye çalış. Hayvan ambulansı “153” yaz istersen bir yere. Can bu kadar ucuz değil.

Arabanızı çalıştırmadan önce kaputa da vurun, içinde ısınmaya çalışan bir hayvan olabilir. Eğer bir araçta hayvan olduğunu duyarsanız uyarın, not yazın. Vicdanlı olmaya çalışalım.

Her yeri apartman yaparak bizler doğayı ellerinden aldık ama burası onların da yaşam alanı! unutmayın ve unutturmayın.

Manevi destek

Tedaviye muhtaç hayvanlar için ilanlar verebilirsiniz. Bunlara destek olmaya, en azından paylaşmaya çalışabiliriz.

Ayrıca tedavideki doktorlar onun bir sokak hayvanı olduğunu unutmasınlar. Maddiyatın yanında bunun bir görev olduğunu unutmasınlar ki her hayvana yardım edilebilsin.

Yavru kedileri annelerinden ayırmayın. Önce anneleri olup olmadığına bakın, bilerek annelerinin yanından alınıp uzaklaştırılabiliyorlar.

Hava soğukken onların tek ümidi karton bir kutu, ya da hayvanseverlerin yaptığı kedi evi olabilir. Onları da çöpe atmayın.

Öncelikle insan olalım. Sadece yaşamaya çalışıyorlar.

Saygı duyalım.