Söz konusu beslenme olunca işler zorlaşıyor. İnternette, sosyal medyada hayvanlar üzerine o kadar çok blog var ki artık insanlar ne okuyacağını, neye inanacağını şaşırdı. Kimisi “köpeğinize bunu verin faydalı” diyor, kimisi “hayır, bunu vermeyin, ben verdim dokundu” diyor. Olan da ne yazık ki çoğu zaman hayvanlarımıza oluyor. O yüzden bilgi kirliliği yaratacak yazılara kanmayın, siz siz olun; kedi ve köpeklerinizin beslenmesi için doğru kaynakları, hekimler tarafından yönetilen kaynakları okuyun ve veteriner hekiminizin söylediğinin aksini uygulamayın. Unutmayın ki köpekler kefir yiyebilir mi? sorusuna “evet yer” dediğimizde bile kefir köpeğinize dokunabilir. Çünkü her köpeğin gıdalara olan alerjisi, vücudunun verdiği tepki farklıdır. Zararsız olan birçok gıda bazen köpeklere dokunabilir. Bu konuda size en iyi yardımcı olacak kişi veteriner hekiminizdir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin takibini yaptığı için hangi gıdalara hassasiyet gösterebileceği konusunda sizi daha sağlıklı bilgilendirecektir.

Şimdi gelelim “köpekler kefir yiyebilir mi?” sorusuna…

Kefir son zamanlarda mucizevi gıda olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle bağırsaktaki zararlı bakterilerle mücadele etmesi, faydalı bakterilerin yenilenmesine ve dengesinin korunmasına yardımcı olması ile öneriliyor. Faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olduğu için köpeklerin hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardım eder.

Kefir insanlar için olduğu kadar köpekler için de faydalıdır. Alerjiyi önlemeye yardımcı olan, bağırsak parazitlerini önleyen kefir; B1 vitamini, B12, A-D-K vitamini, biyotin, kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından da zengindir. Laktoz oranı düşük olan kefir antibiyotik ve antifungal olarak etki eder ve bazı kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Unutmamak gerekir ki; gaz, şişkinlik ve mide yanması gibi birçok rahatsızlığı da iyi gelen kefirin fazlası da zarardır! Köpeğinize kefir vermeden önce, veteriner hekiminizle konuşmanızı ve vereceğiniz miktar hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Her köpeğin faydalı dahi olsa gıdalara alerjisi olabilir. O yüzden, laktoz oranı düşük olduğu için verilmesinde pek sorun olmayan kefiri köpeğinizle paylaşmadan önce veteriner hekiminizin kapısını çalın.